Alagút szindrómák

A mellkas kimeneti kompressziós szindróma (thoracic outlet syndrome, azaz TOS) olyan kórképek összefoglaló neve, melyek a nyaki szakasz anatómiai rendellenességeinek következtében alakulnak ki. Lényege, hogy a nyak területén – a kulcscsont feletti árokban – található nagy erek illetve a felső végtag idegfonata nyomás alá kerül.

A nyaki borda olyan szám feletti borda, amely a legalsó nyaki csigolyához kapcsolódik, s szerepet játszhat a nyak képleteinek összenyomásában és a TOS csoportba tartozó kórképek létrejöttéhez. A nyaki borda hosszúsága, szélessége, pontos elhelyezkedése befolyásolja a tünetek kifejlődését.

A scalenus szindrómát a scalenus hasadék szűkülete váltja ki, mely a scalenus izmok rendellenes eredése, tapadása vagy megvastagodása következtében jöhet létre. Ennek kialakulásában szerepet játszhat az egyoldalú megterheléssel járó munkavégzés illetve az intenzív sportolás és a helytelen testtartás is.

A costoclavicularis szindróma lényege, hogy az idegek és az érintett erek az I. borda és a kulcscsont közé szorulnak, s az összenyomás hozza létre a tüneteket. A kar mozgatásával az I. borda és kulcscsont közötti rés nagysága változik. Sovány alkat, háti gerincferdülés vagy a csontos mellkas deformitása miatt a karfonat és a nyaki nagy erek összenyomása gyakrabban fordul elő.

Hyperabductios szindróma esetén a kar fej fölé emelésekor a m. pectoralis minor alatt kerül nyomás alá az ideg.

A fenti kórképek tünetei nagyrészt hasonlóak. A neurológiai tünetek a nyaki karfonat összenyomása következtében alakulnak ki. A nyak, az alkar és a kéz területén fájdalom, érzéskiesés, zsibbadásérzés jelentkezik. Hosszabb ideje fennálló kompresszió a kéz kisizmainak, a tenyéri párnának a gyengesége, sorvadása következhet be. A keringés érintettsége esetén az un. Raynaud-jelenség lép fel, a kézujjak elfehérednek, majd kékülnek, végül vöröses árnyalatúak lesznek. A costoclavicularis szindróma esetén a véna kompressziója miatt jellemző lehet a kar ödémája, duzzanata.

Terápia:

Időpont egyeztetés