A trigger pontok az izomszövetben, illetve az izom-ín átmenetnél kitapintható apró csomók, melyek helyi, illetve kisugárzó tüneteket okozhatnak. Izmaink az őket érő fizikai és érzelmi stresszhatásokra lokális feszüléssel reagálnak, ami ha tartósan fennáll, akkor a helyi vérellátás, és anyagcsere megromlik. Amennyiben elhanyagoljuk, akkor egy öngerjesztő ördögi kör alakul ki. Az izomgörcs a feszülés következtében saját vérellátását szorítja el, így a szövet anyagcseréje megromlik, tápanyagellátása elégtelenné válik, és az izomszövetben káros salakanyagok halmozódnak fel, ami további görcsös feszülést okoz.
Kialakulásának okai lehetnek:
- akut- és krónikus túlterhelés,
- direkt trauma,
- stressz,
- helytelen testtartás,
- gericferdülés,
- mozgásszegény életmód,
- krónikus fájdalom,
- ízületi gyulladás,
- porckorongsérv,
Kialakulásának fokozatai:
- Kezdetleges trigger pont vagy tenderpont: nyomásra csak lokális fájdalmat jelez
- Inaktív trigger pont: csak direkt nyomásra ad kisugárzó fájdalmat
- Aktív trigger pont: nyomás nélkül is kisugárzó fájdalmat ad
A trigger ponthoz mindig tartozik egy terület, ahová a fájdalom kisugárzik.
(Pl. musculus quadratus lumborum területén található trigger pont a sacroiliacalis ízületbe kisugárzó fájdalmat okoz, ezért könnyen összekeverhető az ízület tényleges elváltozása miatti fájdalommal. A musculus trapesius trigger pontja a fej laterális területén jelentkező fájdalmat válthat ki.)
A trigger pont terápia az izomfeszesség valódi okát szünteti meg, így tartós javulást eredményez. A megfelelő pontok ismételt nyomásával, majd oldásával hatékonyan enyhíthető, illetve megszüntethető a feszes nyakizmok miatt kialakult fejfájás, vállfájás vagy a kötött farizmok által okozott derékfájdalom. A terápia kezdetben fájdalmas lehet, azonban az izom lazulásával ez a fájdalom gyorsan enyhül. A hagyományos masszázsnál az izomköteg kilazítása egy ideig segíthet a panaszokon, de amíg a trigger pont görcsös feszülését nem oldjuk meg, addig az adott izom igen hamar újra feszessé válik, és a panasz ismét kiújul.